Les Nominations aux Academy Awards 2007

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Aller en bas

Les Nominations aux Academy Awards 2007

Message par Bob le Mer 31 Jan - 20:42

Winners to be announced on Sunday, February 25th.

Best Motion Picture of the Year
Nominees:
Babel (2006):
Alejandro González Iñárritu, Steve Golin, Jon Kilik
The Departed (2006):
Graham King
Letters from Iwo Jima (2006):
Clint Eastwood, Steven Spielberg, Robert Lorenz
Little Miss Sunshine (2006):
David T. Friendly, Peter Saraf, Marc Turtletaub
The Queen (2006):
Andy Harries, Christine Langan, Tracey Seaward

Best Performance by an Actor in a Leading Role
Nominees:
Leonardo DiCaprio
for Blood Diamond (2006)
Ryan Gosling
for Half Nelson (2006)
Peter O'Toole
for Venus (2006/I)
Will Smith
for The Pursuit of Happyness (2006)
Forest Whitaker
for The Last King of Scotland (2006)

Best Performance by an Actress in a Leading Role
Nominees:
Penélope Cruz
for Volver (2006/I)
Judi Dench
for Notes on a Scandal (2006)
Helen Mirren
for The Queen (2006)
Meryl Streep
for The Devil Wears Prada (2006)
Kate Winslet
for Little Children (2006)

Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Nominees:
Alan Arkin
for Little Miss Sunshine (2006)
Jackie Earle Haley
for Little Children (2006)
Djimon Hounsou
for Blood Diamond (2006)
Eddie Murphy
for Dreamgirls (2006)
Mark Wahlberg
for The Departed (2006)

Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Nominees:
Adriana Barraza
for Babel (2006)
Cate Blanchett
for Notes on a Scandal (2006)
Abigail Breslin
for Little Miss Sunshine (2006)
Jennifer Hudson
for Dreamgirls (2006)
Rinko Kikuchi
for Babel (2006)

Best Achievement in Directing
Nominees:
Clint Eastwood
for Letters from Iwo Jima (2006)
Stephen Frears
for The Queen (2006)
Paul Greengrass
for United 93 (2006)
Alejandro González Iñárritu
for Babel (2006)
Martin Scorsese
for The Departed (2006)

Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Nominees:
Babel (2006):
Guillermo Arriaga
Letters from Iwo Jima (2006):
Iris Yamashita, Paul Haggis
Little Miss Sunshine (2006):
Michael Arndt
Laberinto del Fauno, El (2006):
Guillermo del Toro
The Queen (2006):
Peter Morgan

Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
Nominees:
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006):
Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Peter Baynham, Dan Mazer, Todd Phillips
Children of Men (2006):
Alfonso Cuarón, Timothy J. Sexton, David Arata, Mark Fergus, Hawk Ostby
The Departed (2006):
William Monahan
Little Children (2006):
Todd Field, Tom Perrotta
Notes on a Scandal (2006):
Patrick Marber

Best Achievement in Cinematography
Nominees:
The Black Dahlia (2006): Vilmos Zsigmond
Children of Men (2006): Emmanuel Lubezki
The Illusionist (2006): Dick Pope
Laberinto del Fauno, El (2006): Guillermo Navarro
The Prestige (2006): Wally Pfister

Best Achievement in Editing
Nominees:
Babel (2006): Douglas Crise, Stephen Mirrione
Blood Diamond (2006): Steven Rosenblum
Children of Men (2006): Alfonso Cuarón, Alex Rodríguez
The Departed (2006): Thelma Schoonmaker
United 93 (2006): Clare Douglas, Richard Pearson, Christopher Rouse

Best Achievement in Art Direction
Nominees:
Dreamgirls (2006): John Myhre, Nancy Haigh
The Good Shepherd (2006): Jeannine Claudia Oppewall, Gretchen Rau, Leslie E. Rollins
Laberinto del Fauno, El (2006): Eugenio Caballero, Pilar Revuelta
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006): Rick Heinrichs, Cheryl Carasik
The Prestige (2006): Nathan Crowley, Julie Ochipinti

Best Achievement in Costume Design
Nominees:
Man cheng jin dai huang jin jia (2006): Chung Man Yee
The Devil Wears Prada (2006): Patricia Field
Dreamgirls (2006): Sharen Davis
Marie Antoinette (2006): Milena Canonero
The Queen (2006): Consolata Boyle

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
Nominees:
Babel (2006): Gustavo Santaolalla
The Good German (2006): Thomas Newman
Notes on a Scandal (2006): Philip Glass
Laberinto del Fauno, El (2006): Javier Navarrete
The Queen (2006): Alexandre Desplat

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song
Nominees:
An Inconvenient Truth (2006): Melissa Etheridge("I Need To Wake Up")
Dreamgirls (2006): Henry Krieger, Scott Cutler, Anne Preven("Listen")
Dreamgirls (2006): Henry Krieger, Siedah Garrett("Love You I Do")
Cars (2006): Randy Newman("Our Town")
Dreamgirls (2006): Henry Krieger, Willie Reale("Patience")

Best Achievement in Makeup
Nominees:
Apocalypto (2006): Aldo Signoretti, Vittorio Sodano
Click (2006/I): Kazuhiro Tsuji, Bill Corso
Laberinto del Fauno, El (2006): David Martí, Montse Ribé

Best Achievement in Sound
Nominees:
Apocalypto (2006): Kevin O'Connell, Greg P. Russell, Fernando Cámara
Blood Diamond (2006): Andy Nelson, Anna Behlmer, Ivan Sharrock
Dreamgirls (2006): Michael Minkler, Bob Beemer, Willie D. Burton
Flags of Our Fathers (2006): John T. Reitz, David E. Campbell, Gregg Rudloff, Walt Martin
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006): Paul Massey, Christopher Boyes, Lee Orloff

Best Achievement in Sound Editing
Nominees:
Apocalypto (2006): Sean McCormack, Kami Asgar
Blood Diamond (2006): Lon Bender
Flags of Our Fathers (2006): Alan Robert Murray, Bub Asman
Letters from Iwo Jima (2006): Alan Robert Murray, Bub Asman
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006): George Watters II, Christopher Boyes

Best Achievement in Visual Effects
Nominees:
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006): John Knoll, Hal T. Hickel, Charles Gibson, Allen Hall
Poseidon (2006): Boyd Shermis, Kim Libreri, Chas Jarrett, John Frazier
Superman Returns (2006): Mark Stetson, Richard R. Hoover, Neil Corbould, Jon Thum

Best Animated Feature Film of the Year
Nominees:
Cars (2006): John Lasseter
Happy Feet (2006): George Miller
Monster House (2006): Gil Kenan

Best Foreign Language Film of the Year
Nominees:
Efter brylluppet (2006)(Denmark)
Indigènes (2006)(Algeria)
Laberinto del Fauno, El (2006)(Mexico)
Leben der Anderen, Das (2006)(Germany)
Water (2005)(Canada)

Best Documentary, Features
Nominees:
Deliver Us from Evil (2006): Amy Berg, Frank Donner
An Inconvenient Truth (2006): Davis Guggenheim
Iraq in Fragments (2006): James Longley, Yahya Sinno
Jesus Camp (2006): Heidi Ewing, Rachel Grady
My Country My Country (2006): Laura Poitras, Jocelyn Glatzer

Best Documentary, Short Subjects
Nominees:
The Blood of Yingzhou District (2006): Ruby Yang, Thomas Lennon
Recycled Life (2006): Leslie Iwerks, Mike Glad
Rehearsing a Dream: Karen Goodman, Kirk Simon
Two Hands: The Leon Fleisher Story (2006): Nathaniel Kahn, Susan Rose Behr

Best Short Film, Animated
Nominees:
The Danish Poet (2006): Torill Kove
Lifted (2006): Gary Rydstrom
The Little Matchgirl (2006): Roger Allers, Don Hahn
Maestro (2005): Géza M. Tóth
No Time for Nuts (2006): Chris Renaud, Mike Thurmeier

Best Short Film, Live Action
Nominees:
Binta y la gran idea (2004): Javier Fesser, Luis Manso
Éramos pocos (2005): Borja Cobeaga
Helmer & Søn (2006): Søren Pilmark, Kim Magnusson
The Saviour (2005): Peter Templeman, Stuart Parkyn
West Bank Story (2005): Ari Sandel

Bob
And the winner is...
And the winner is...

Masculin
Nombre de messages : 1114
Age : 43
Mes Séries : Law and Order - Lost - House
Date d'inscription : 17/06/2006

Voir le profil de l'utilisateur http://www.voseries.fr/

Revenir en haut Aller en bas

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Revenir en haut

- Sujets similaires

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum